sobota, 12 września 2015

Green Tea Time


Jako, że nasz blog wyraźnie nawiązuje do zielonej herbaty, pierwszy wpis będzie ukłonem w stronę tego napoju młodości.

Zacznijmy od początku i cofnijmy się do czasów sprzed 5000 lat temu kiedy to cesarz Shen Nung podróżował po Chinach. Odpoczywając w cieniu drzewa herbacianego zapragnął napić się wody ,lecz ta nie nadawała się do picia. Kazał ją zagotować a gdy już w końcu dostał swój napój wpadły do niego listki drzewa, które sprawiły, że smak powstałego w ten sposób naparu zadowolił władcę.




Parzenie zielonej herbaty to sprawa zależna od jej gatunku. Temperatura wody waha się pomiędzy 60-90 stopniami Celsjusza. Napar powinno się przyrządzać w uprzednio ogrzanym wrzącą wodą, a następnie osuszonym porcelanowym czajniczku.




Według chińskich znawców po pierwszym zaparzeniu (w temperaturze ok. 90 stopni) herbatę należy wylać, i wypić dopiero drugą, parzoną w temperaturze około 60-85 stopni. Mówi się bowiem, że pierwsze zaparzenie obmywa liście z wszelkich toksyn, które się z nich wydobywają lub znajdują na ich powierzchni.

Właściwości zielonej herbaty:
- Zawiera ona taniny, które odpowiadają za właściwości przeciwzapalne, np. stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, hamowanie drobnych krwawień, likwidowanie biegunek.
-Zielona herbata nasycona jest w polifenole, czyli przeciwutleniacze wiążące wolne rodniki. Przypisuje się im działanie przeciwnowotworowe oraz ochronne przeciwko chorobom układu krążenia.
-Napar z pierwszego parzenia działa pobudzająco (zawiera dużo teiny), z drugiego uspokajająco - pomaga radzić sobie z napięciami emocjonalnymi i stresem.
-Zawiera fluor, który zapobiega próchnicy .
-Jest bogata w witaminy C, E, B oraz sole mineralne.




KOSMETYKI


Maseczka
Zaparzone liście herbaty odsączyć i położyć na twarzy na około 15 minut. Maseczka ta ma za zadanie złagodzić obrzęki i ściągnąć rozszerzone pory.
Dodatkowo "wymiata" ze skóry
wolne rodniki, które odpowiedzialne są za przyśpieszone starzenie. Zalecenia obejmują tutaj również cerę tłustą.

Tonik
Zwęża rozszerzone pory dzięki zawartości garbników, ma właściwości anty-rodnikowe, przez co działa odmładzająco. Będzie się też dobrze sprawował jako kompres na opuchnięte oczy.

Olejek z drzewa herbacianego
Ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Wskazany jest do stosowaniu przy trądziku, łojotoku, łupieżu. Usuwa brodawki. Polecany do sporządzania preparatów oczyszczających skórę. Ogranicza powstawanie nowych wykwitów poprzez normalizację pracy gruczołów łojowych. Pomocny także na odleżyny i odmrożenia. Olejek działa również przeciwbólowo, przeciwświądowo, ściągająco na pory oraz regenerująco.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz